Microchip Technology PIC16LF627T-04/SO
PIC16LF627T-04/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF627T-04/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
Datasheet Download
PIC16LF627T-04/SO.pdf
Availability of PIC16LF627T-04/SO
QUANTITY
PIC16LF627T-04/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF627T-04/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16LF627T-04/SO
PCN Design/SpecificationPdCu Wire Update 18/Feb/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Number of I/O16
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
RAM Size224 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF627T-04/SO
Related LinksPIC16LF6, PIC16LF627T-04/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF627T-04/SO Details Description
Related parts for PIC16LF627T-04/SO
IC ACCELERATR I2C HOTSWAP 10MSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
538 BLACK 25 PC/PKG datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
GDT 3000V -15%, +20% 5KA T/H datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.2A 6LFCSP datasheet.pdf
CONN 4C 4#4 PIN RECP datasheet.pdf
TV 12C 8#20 4#16 PIN PLUG datasheet.pdf
4700UF 50V 25X30MM 105C 5000H datasheet.pdf