Microchip Technology PIC16LF627T-04I/SS
PIC16LF627T-04I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF627T-04I/SS
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP
Datasheet Download
PIC16LF627T-04I/SS.pdf
Availability of PIC16LF627T-04I/SS
QUANTITY
PIC16LF627T-04I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF627T-04I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16LF627T-04I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size224 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF627T-04I/SS
Related LinksPIC16LF62, PIC16LF627T-04I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF627T-04I/SS Details Description
Related parts for PIC16LF627T-04I/SS
RES SMD 316K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 125VC DO204AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
FUSE AUTO 70A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf