Microchip Technology PIC16LF627T-04I/SS
PIC16LF627T-04I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF627T-04I/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP
Datasheet Download
PIC16LF627T-04I/SS.pdf
Availability of PIC16LF627T-04I/SS
QUANTITY
PIC16LF627T-04I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF627T-04I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC16LF627T-04I/SS
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 20/Oct/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Number of I/O16
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
RAM Size224 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF627T-04I/SS
Related LinksPIC16LF62, PIC16LF627T-04I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF627T-04I/SS Details Description
Related parts for PIC16LF627T-04I/SS
MOSFET 2N-CH 30V 3.4A 6-TSOP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 1000V 65A SP6 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
WIREWAY STNDRD SWVL NPL 2.5X2.5" datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 203 TYPE A 36POS datasheet.pdf
FIXED IND 200NH 2.185A 47 MOHM datasheet.pdf
BOX S STEEL 12.05"L X 12.05"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf