Microchip Technology PIC16LF628-04I/SO
PIC16LF628-04I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF628-04I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC
Datasheet Download
PIC16LF628-04I/SO.pdf
Availability of PIC16LF628-04I/SO
QUANTITY
PIC16LF628-04I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF628-04I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16LF628-04I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPdCu Wire Update 18/Feb/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package42
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size224 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF628-04I/SO
Related LinksPIC16LF6, PIC16LF628-04I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF628-04I/SO Details Description
Related parts for PIC16LF628-04I/SO
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 10POS 15 GOLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 110V datasheet.pdf
CONN SKT STRIP SKT 40POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 75V AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
IC BLUETOOTH PROXIMITY 32QFN datasheet.pdf
CONN HEADER SINGLE 10POS .362" datasheet.pdf