Microchip Technology PIC16LF722AT-I/SO
PIC16LF722AT-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF722AT-I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC16LF722AT-I/SO.pdf
Availability of PIC16LF722AT-I/SO
QUANTITY
PIC16LF722AT-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF722AT-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16LF722AT-I/SO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Report 28/May/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF722AT-I/SO
Related LinksPIC16LF7, PIC16LF722AT-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF722AT-I/SO Details Description
Related parts for PIC16LF722AT-I/SO
SIDACTOR 2CHP 90/180V 400A TO220 datasheet.pdf
RES 8.45 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
TXRX RS-485/422 5V LP 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.62 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC COMP LVDS 1CHAN 12-LFCSP datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS 30AWG 6IN datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf