Microchip Technology PIC16LF726T-I/ML
PIC16LF726T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF726T-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16LF726T-I/ML.pdf
Availability of PIC16LF726T-I/ML
QUANTITY
PIC16LF726T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF726T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF726T-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF726T-I/ML
Related LinksPIC16LF7, PIC16LF726T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF726T-I/ML Details Description
Related parts for PIC16LF726T-I/ML
DIODE SCHOTTKY 40V 3.5A DPAK datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 68 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1.2-20 UNF-2A 20MA datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS DUAL SMD GOLD datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 5POS R/A datasheet.pdf
RES 82.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRACKET COMPUTER EISA/ISA 9POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 20% 0805 datasheet.pdf