Microchip Technology PIC16LF727-I/ML
PIC16LF727-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF727-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC16LF727-I/ML.pdf
Availability of PIC16LF727-I/ML
QUANTITY
PIC16LF727-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF727-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF727-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 16F
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x8b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF727-I/ML
Related LinksPIC16LF, PIC16LF727-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF727-I/ML Details Description
Related parts for PIC16LF727-I/ML
RES 120 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SIDACTOR 4CHP 150V 150A MS-013 datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V U2J AXIAL datasheet.pdf
IC 10BIT BUS INTRFC LATCH 24SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 5POS SGL 4.2MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR QUAD OPEN SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
OSC XO 14.3182MHZ CMOS SMD datasheet.pdf