Microchip Technology PIC16LF74-I/ML
PIC16LF74-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF74-I/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC16LF74-I/ML.pdf
Availability of PIC16LF74-I/ML
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16LF74-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF74-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF74-I/ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF74-I/ML
Related LinksPIC16LF, PIC16LF74-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF74-I/ML Details Description
Related parts for PIC16LF74-I/ML
RES SMD 0.05 OHM 5% 3.5W J LEAD datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 1A 180 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
OSC XO 120.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RF EVAL FOR MC1323X datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 10.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC DESERIALIZER 21BIT 48TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONICAL 0.5MM datasheet.pdf