Microchip Technology PIC16LF74-I/ML
PIC16LF74-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF74-I/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC16LF74-I/ML.pdf
Availability of PIC16LF74-I/ML
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16LF74-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF74-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF74-I/ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF74-I/ML
Related LinksPIC16LF, PIC16LF74-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF74-I/ML Details Description
Related parts for PIC16LF74-I/ML
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 SQ WW datasheet.pdf
FERRITE BEAD 220 OHM .2A 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 2.5MM HPI IVORY datasheet.pdf
SCR THRYRISTOR 1600V WC-500 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf