Microchip Technology PIC16LF74-I/PTG
PIC16LF74-I/PTG picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF74-I/PTG
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC16LF74-I/PTG.pdf
Availability of PIC16LF74-I/PTG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16LF74-I/PTG Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF74-I/PTG
Internal Part NumberEIS-PIC16LF74-I/PTG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
Number of I/O33
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x8b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF74-I/PTG
Related LinksPIC16LF, PIC16LF74-I/PTG Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF74-I/PTG Details Description
Related parts for PIC16LF74-I/PTG
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
RES 200 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.15KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf