Microchip Technology PIC16LF777T-I/PT
PIC16LF777T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF777T-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC16LF777T-I/PT.pdf
Availability of PIC16LF777T-I/PT
QUANTITY
PIC16LF777T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF777T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC16LF777T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed10MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 14x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF777T-I/PT
Related LinksPIC16LF7, PIC16LF777T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF777T-I/PT Details Description
Related parts for PIC16LF777T-I/PT
IC RESET GEN 4.63V VTH SC70 datasheet.pdf
SWITCH DISCONNECT 150-250A 80VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 38.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf