Microchip Technology PIC16LF818-I/PTSL
PIC16LF818-I/PTSL picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF818-I/PTSL
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18DIP
Datasheet Download
PIC16LF818-I/PTSL.pdf
Availability of PIC16LF818-I/PTSL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16LF818-I/PTSL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF818-I/PTSL
Internal Part NumberEIS-PIC16LF818-I/PTSL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed10MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case18-DIP (0.300", 7.62mm)