Microchip Technology PIC16LF819T-I/MLTSL
PIC16LF819T-I/MLTSL picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF819T-I/MLTSL
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16LF819T-I/MLTSL.pdf
Availability of PIC16LF819T-I/MLTSL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16LF819T-I/MLTSL Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF819T-I/MLTSL
Internal Part NumberEIS-PIC16LF819T-I/MLTSL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed10MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF819T-I/MLTSL
Related LinksPIC16LF81, PIC16LF819T-I/MLTSL Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF819T-I/MLTSL Details Description
Related parts for PIC16LF819T-I/MLTSL
IC OPAMP GP 500KHZ 8SSOP datasheet.pdf
RES 12 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
15P MTA100 CONN ASSY ON TAPE datasheet.pdf
CAP CER 4.6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
DSUB 62 F CRIMP HD G50 NM SS datasheet.pdf