Microchip Technology PIC16LF819T-I/SOG
PIC16LF819T-I/SOG picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF819T-I/SOG
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC
Datasheet Download
PIC16LF819T-I/SOG.pdf
Availability of PIC16LF819T-I/SOG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16LF819T-I/SOG Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF819T-I/SOG
Internal Part NumberEIS-PIC16LF819T-I/SOG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed10MHz
ConnectivityI²C, SPI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package18-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF819T-I/SOG
Related LinksPIC16LF8, PIC16LF819T-I/SOG Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF819T-I/SOG Details Description
Related parts for PIC16LF819T-I/SOG
IC MPU/RESET CIRC 4.63V SC70-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 9V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 0.59 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 109K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 13.8VOUT 50W datasheet.pdf
CABLE TIE, HOOK & LOOP, GRAY datasheet.pdf
HEAT SINK datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 10ppm 8pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf