Microchip Technology PIC16LF874-04I/P
PIC16LF874-04I/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF874-04I/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40DIP
Datasheet Download
PIC16LF874-04I/P.pdf
Availability of PIC16LF874-04I/P
QUANTITY
PIC16LF874-04I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF874-04I/P
Internal Part NumberEIS-PIC16LF874-04I/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification PDIP-28L/40L 21/Oct/2013
Qualification Assembly Site PDIP-28/40L 23/Aug/2013
Qualification PDIP-28L/40L 23/Aug/2013
Qualification PDIP-28L/40 Revision 05/Sept/2013
Qualification Revision PDIP-28L/40L17/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
Assembly Site Transfer 13/May/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package10
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
Number of I/O33
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
RAM Size192 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package40-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF874-04I/P
Related LinksPIC16LF8, PIC16LF874-04I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF874-04I/P Details Description
Related parts for PIC16LF874-04I/P
TERM BLOCK 6.35MM 12POS BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 5K OHM 1505 datasheet.pdf