Microchip Technology PIC16LF876-04/SO
PIC16LF876-04/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF876-04/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC16LF876-04/SO.pdf
Availability of PIC16LF876-04/SO
QUANTITY
PIC16LF876-04/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF876-04/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16LF876-04/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed4MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF876-04/SO
Related LinksPIC16LF8, PIC16LF876-04/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF876-04/SO Details Description
Related parts for PIC16LF876-04/SO
RELAY SSR 3A PC MNT W/SNUBER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
RES 576 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE R/A SGL-END FMALE 2POS 1M datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC SERIALIZER FPD LINK11 48WQFN datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 61MA 15 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CUTTER DIAG COMPOUND ACTION SEMI datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT SKT datasheet.pdf