Microchip Technology PIC16LF877AT-I/L
PIC16LF877AT-I/L picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF877AT-I/L
Brief Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44PLCC
Datasheet Download
PIC16LF877AT-I/L.pdf
Availability of PIC16LF877AT-I/L
QUANTITY
PIC16LF877AT-I/L Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF877AT-I/L
Internal Part NumberEIS-PIC16LF877AT-I/L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed10MHz
Number of I/O33
Program Memory Size14KB (8K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package44-PLCC (16.59x16.59)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF877AT-I/L
Related LinksPIC16LF8, PIC16LF877AT-I/L Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF877AT-I/L Details Description
Related parts for PIC16LF877AT-I/L
FIXED IND 82UH 450MA 1.463 OHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 17A TO-247 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A TO263-5 datasheet.pdf
FUSE 3/10A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
OSC XO 16.9344MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
2-PORT SECURE KVM SWITCH DVI USB datasheet.pdf
CABLE 2POS datasheet.pdf