Microchip Technology PIC16LF87T-I/ML
PIC16LF87T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF87T-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC16LF87T-I/ML.pdf
Availability of PIC16LF87T-I/ML
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC16LF87T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF87T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC16LF87T-I/ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed10MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size7KB (4K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LF87T-I/ML
Related LinksPIC16LF, PIC16LF87T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LF87T-I/ML Details Description
Related parts for PIC16LF87T-I/ML
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LENS LXP REAL SPOT 6DEG datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC YEL datasheet.pdf
85 SIZE HYBRID 1.8 DEG/STEP datasheet.pdf
RES 156 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
DISPLAY NUM 8MM SGL RED CA datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T datasheet.pdf
CAP FILM 9UF 5% 900VDC RADIAL datasheet.pdf