Microchip Technology PIC16LV54A-02I/P
PIC16LV54A-02I/P picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LV54A-02I/P
Brief Description
IC MCU 8BIT 768B OTP 18DIP
Datasheet Download
PIC16LV54A-02I/P.pdf
Availability of PIC16LV54A-02I/P
QUANTITY
PIC16LV54A-02I/P Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LV54A-02I/P
Internal Part NumberEIS-PIC16LV54A-02I/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed2MHz
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Number of I/O12
Program Memory Size768B (512 x 12)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size25 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 3.8 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case18-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package18-PDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC16LV54A-02I/P
Related LinksPIC16LV5, PIC16LV54A-02I/P Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC16LV54A-02I/P Details Description
Related parts for PIC16LV54A-02I/P
TVS DIODE 65VWM TO220 datasheet.pdf
IC INVERTER SCHMITT 5-SSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR RESET 4.63V SOT143 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST-NO 20A 125V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
MICRO 15POS SKT 20" datasheet.pdf
OVERMOLD AUTO RESET THERMOSTATS datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 22.5VC DFN1.0 datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 17 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf