| Internal Part Number | EIS-PIC17C43T-16I/PT | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Standard Package | 1,200 | |
| Series | PIC® 17C | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Core Processor | PIC | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 16MHz | |
| Number of I/O | 33 | |
| Program Memory Size | 8KB (4K x 16) | |
| RAM Size | 454 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 6 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |