Microchip Technology PIC17C44-25I/L
PIC17C44-25I/L picture photo
Mfg. Part Number
PIC17C44-25I/L
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44PLCC
Datasheet Download
PIC17C44-25I/L.pdf
Availability of PIC17C44-25I/L
QUANTITY
PIC17C44-25I/L Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC17C44-25I/L
Internal Part NumberEIS-PIC17C44-25I/L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package27
SeriesPIC® 17C
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed25MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size454 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package44-PLCC (16.59x16.59)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC17C44-25I/L
Related LinksPIC17C4, PIC17C44-25I/L Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC17C44-25I/L Details Description
Related parts for PIC17C44-25I/L
OPTOISO 2.5KV 2CH TRANS 8SMD datasheet.pdf
CONV DC-DC 50W 48VIN 2.5V POS-EN datasheet.pdf
TRANS NPN 160V 0.3A SOT23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN +/-12VO datasheet.pdf
EN SW PART NUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 3W DO216AA datasheet.pdf
RES 18K OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf