| Internal Part Number | EIS-PIC17C44-33E/PQ | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Standard Package | 96 | |
| Series | PIC® 17C | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | PIC | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 33MHz | |
| Number of I/O | 33 | |
| Program Memory Size | 16KB (8K x 16) | |
| RAM Size | 454 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 6 V | |
| Data Converters | - | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 44-QFP | |
| Supplier Device Package | 44-MQFP (10x10) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | PIC17C44-33E/PQ | |
| Related Links | PIC17C4, PIC17C44-33E/PQ Datasheet, Microchip Technology Distributor | |
 | WT21L | SWITCH TOGGLE DPST 10A 125V | datasheet.pdf | |