Microchip Technology PIC17C44T-16/L
PIC17C44T-16/L picture photo
Mfg. Part Number
PIC17C44T-16/L
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44PLCC
Datasheet Download
PIC17C44T-16/L.pdf
Availability of PIC17C44T-16/L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC17C44T-16/L Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC17C44T-16/L
Internal Part NumberEIS-PIC17C44T-16/L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesPIC® 17C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed16MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size454 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 6 V
Data Converters-
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package44-PLCC (16.59x16.59)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC17C44T-16/L
Related LinksPIC17C4, PIC17C44T-16/L Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC17C44T-16/L Details Description
Related parts for PIC17C44T-16/L
LED 3MM BI-LEVEL RED RA PCB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 18A DPAK datasheet.pdf
SURGE SUPPR 7OUT 15'CORD W/RJ11 datasheet.pdf
RES SMD 52.3 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
6610 APPLIANCE OUTLET 10A 70 datasheet.pdf
RES 604 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 200MW SOD323 datasheet.pdf