Microchip Technology PIC17C756AT-33E/L
PIC17C756AT-33E/L picture photo
Mfg. Part Number
PIC17C756AT-33E/L
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB OTP 68PLCC
Datasheet Download
PIC17C756AT-33E/L.pdf
Availability of PIC17C756AT-33E/L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC17C756AT-33E/L Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC17C756AT-33E/L
Internal Part NumberEIS-PIC17C756AT-33E/L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package300
SeriesPIC® 17C
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed33MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O50
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
RAM Size902 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 12x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package68-PLCC (24.23x24.23)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC17C756AT-33E/L
Related LinksPIC17C75, PIC17C756AT-33E/L Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC17C756AT-33E/L Details Description
Related parts for PIC17C756AT-33E/L
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16QSOP datasheet.pdf
IC CTRLR HOTSWAP POSVOLT 16SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-12POS OPEN FRM datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
ASSEMBLY ROUND 1 POS 9.9MM D 6.8 datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf