| Internal Part Number | EIS-PIC17C762-16E/PT | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) | |
| Production Status (Lifecycle) | Obsolete / Discontinued | |
| Standard Package | 119 | |
| Series | PIC® 17C | |
| Packaging | Tray | |
| Core Processor | PIC | |
| Core Size | 8-Bit | |
| Speed | 16MHz | |
| Connectivity | I²C, SPI, UART/USART | |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT | |
| Number of I/O | 66 | |
| Program Memory Size | 16KB (8K x 16) | |
| Program Memory Type | OTP | |
| EEPROM Size | - | |
| RAM Size | 678 x 8 | |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 4.5 V ~ 5.5 V | |
| Data Converters | A/D 16x10b | |
| Oscillator Type | External | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 80-TQFP | |
| Supplier Device Package | 80-TQFP (12x12) | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | PIC17C762-16E/PT | |
| Related Links | PIC17C76, PIC17C762-16E/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor | |
 | A18KV | SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V | datasheet.pdf | |