Microchip Technology PIC18F23K20-E/SO
PIC18F23K20-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F23K20-E/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC18F23K20-E/SO.pdf
Availability of PIC18F23K20-E/SO
QUANTITY
PIC18F23K20-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F23K20-E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC18F23K20-E/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 22/Sep/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Report 28/May/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size8KB (4K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 11x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F23K20-E/SO
Related LinksPIC18F23, PIC18F23K20-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F23K20-E/SO Details Description
Related parts for PIC18F23K20-E/SO
FIXED IND 100UH 290MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
FAN AXIAL 430X161MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SOT223 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MT PIN datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 1.12A 120 MOHM datasheet.pdf
IC NOISE FILTER AMORPHOUS CORE datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CABLE 8COND 22AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
TV 2C 2#16 PIN PLUG datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW SOT323 datasheet.pdf