Microchip Technology PIC18F23K22T-I/ML
PIC18F23K22T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F23K22T-I/ML
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC18F23K22T-I/ML.pdf
Availability of PIC18F23K22T-I/ML
QUANTITY
PIC18F23K22T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F23K22T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18F23K22T-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Errata/Datasheet Update 03/Nov/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size8KB (4K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.3 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 19x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F23K22T-I/ML
Related LinksPIC18F23, PIC18F23K22T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F23K22T-I/ML Details Description
Related parts for PIC18F23K22T-I/ML
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16KB FLASH LIN TXRX 48QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ D2PAK datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 200mA Lighting PG-SC74-6 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 36-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 10.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf