Microchip Technology PIC18F2423T-I/SO
PIC18F2423T-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F2423T-I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC18F2423T-I/SO.pdf
Availability of PIC18F2423T-I/SO
QUANTITY
PIC18F2423T-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F2423T-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC18F2423T-I/SO
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F2423T-I/SO
Related LinksPIC18F24, PIC18F2423T-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F2423T-I/SO Details Description
Related parts for PIC18F2423T-I/SO
IC 2PLL PROG VCXO CLK 16-TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 17A TO251A datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3.5A SYNC 12QFN datasheet.pdf
SAFETY MAT 900X600MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 312.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf