Microchip Technology PIC18F2431-E/SP
PIC18F2431-E/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F2431-E/SP
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC18F2431-E/SP.pdf
Availability of PIC18F2431-E/SP
QUANTITY
PIC18F2431-E/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F2431-E/SP
Internal Part NumberEIS-PIC18F2431-E/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, Power Control PWM, QEI, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F2431-E/SP
Related LinksPIC18F2, PIC18F2431-E/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F2431-E/SP Details Description
Related parts for PIC18F2431-E/SP
JUMPER-H1500TR/A2015W/H1500TR 2" datasheet.pdf
IC REG LDO 1.9V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
RES MO 1W 0.39 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONTACT PIN 16-18AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MBXL VERT RCPT 24S+3ACP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
ADAPTOR FOR D-SUB SET DOUBLE ROW datasheet.pdf
RES 909 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf