Microchip Technology PIC18F2455-I/SP
PIC18F2455-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F2455-I/SP
Brief Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC18F2455-I/SP.pdf
Availability of PIC18F2455-I/SP
QUANTITY
PIC18F2455-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F2455-I/SP
Internal Part NumberEIS-PIC18F2455-I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size24KB (12K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F2455-I/SP
Related LinksPIC18F2, PIC18F2455-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F2455-I/SP Details Description
Related parts for PIC18F2455-I/SP
CONN EDGECARD 10POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4-LEVEL GREEN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 35V JB 0402 datasheet.pdf