Microchip Technology PIC18F2458-I/SP
PIC18F2458-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F2458-I/SP
Brief Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC18F2458-I/SP.pdf
Availability of PIC18F2458-I/SP
QUANTITY
PIC18F2458-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F2458-I/SP
Internal Part NumberEIS-PIC18F2458-I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size24KB (12K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F2458-I/SP
Related LinksPIC18F2, PIC18F2458-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F2458-I/SP Details Description
Related parts for PIC18F2458-I/SP
MOTOR 4POLE 26W 83X103MM 230VAC datasheet.pdf
CAP CER 10UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.1W MONO 9BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC PWR DIST SWITCH SNGL SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X5R 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.06 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 5W T18 datasheet.pdf