Microchip Technology PIC18F248-E/SO
PIC18F248-E/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F248-E/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC18F248-E/SO.pdf
Availability of PIC18F248-E/SO
QUANTITY
PIC18F248-E/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F248-E/SO
Internal Part NumberEIS-PIC18F248-E/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F248-E/SO
Related LinksPIC18F2, PIC18F248-E/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F248-E/SO Details Description
Related parts for PIC18F248-E/SO
Connector Receptacle 39 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SPRING 42POS DUAL .255 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 240 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
PNL MNT BLUE W/WIRE 12" datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 0.100 T/H GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 200MA 4.7 OHM TH datasheet.pdf
AM VS RA HDR COVER datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN CRIMP datasheet.pdf