Microchip Technology PIC18F24J10T-I/ML
PIC18F24J10T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F24J10T-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFN
Datasheet Download
PIC18F24J10T-I/ML.pdf
Availability of PIC18F24J10T-I/ML
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC18F24J10T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F24J10T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18F24J10T-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
PIC18 J Series MCU Overview
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationMold Compound Update 31/Oct/2014
Lead Frame Update 16/Feb/2015
PCN Assembly/OriginQualification QFN-28,20,16 Packages 26/Dec/2013
Qualification QFN-28,20,16 with Copper 09/Jan/2014
Qualification Report 28/Jan/2014
Qualification Copper Wire Revison 01/Apr/2014
Cancelation of Copper Assembly 25/Jun/2015
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18J
PackagingCut Tape (CT)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O21
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package28-QFN (6x6)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F24J10T-I/ML
Related LinksPIC18F24, PIC18F24J10T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F24J10T-I/ML Details Description
Related parts for PIC18F24J10T-I/ML
IC REG LDO ADJ 1.5A SOT223-5 datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 25V 2214 datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN HOUSING 20POS 2.54MM DUAL datasheet.pdf
CONN CIC VERT 19POS 1.00MM PCB datasheet.pdf