Microchip Technology PIC18F2550-I/SO
PIC18F2550-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F2550-I/SO
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC18F2550-I/SO.pdf
Availability of PIC18F2550-I/SO
QUANTITY
PIC18F2550-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F2550-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC18F2550-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F2550-I/SO
Related LinksPIC18F2, PIC18F2550-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F2550-I/SO Details Description
Related parts for PIC18F2550-I/SO
TERM FORK SHORT LOCK 16-14AWG datasheet.pdf
IC CURR-LIMIT PWR-DIST SW 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
INPUT MODULE 16 DIGITAL datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 55NS 44TSOP datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 560PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf