Microchip Technology PIC18F25J11-I/SO
PIC18F25J11-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F25J11-I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC18F25J11-I/SO.pdf
Availability of PIC18F25J11-I/SO
QUANTITY
PIC18F25J11-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F25J11-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC18F25J11-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesXLP Deep Sleep Mode
PIC18 J Series MCU Overview
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC18F46J11 Datasheet Errata Revision 08/Nov/2013
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18J
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O16
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.15 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package28-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F25J11-I/SO
Related LinksPIC18F25, PIC18F25J11-I/SO Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F25J11-I/SO Details Description
Related parts for PIC18F25J11-I/SO
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SENSOR DIFF VACUUM GAUGE 1PSI datasheet.pdf
RES SMD 21.5KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A 10TDFN datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 182K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 9POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC PLAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .125" datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf