Microchip Technology PIC18F25K80-E/SP
PIC18F25K80-E/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F25K80-E/SP
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC18F25K80-E/SP.pdf
Availability of PIC18F25K80-E/SP
QUANTITY
PIC18F25K80-E/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F25K80-E/SP
Internal Part NumberEIS-PIC18F25K80-E/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC18F66K80 Errata/Datasheet Update 06/Dec/2013
PIC18F66K80 Errata Update 26/Feb/2014
PIC18F66K80 Errata/Datasheet Update 14/Apr/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Copper Bond Wire 07/Apr/2015
Errata/Datasheet Update 23/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Revision 23/Jun/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityECAN, I²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3.6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F25K80-E/SP
Related LinksPIC18F25, PIC18F25K80-E/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F25K80-E/SP Details Description
Related parts for PIC18F25K80-E/SP
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V datasheet.pdf
IC DRIVER HIGH/LOW SIDE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RING 14-16 AWG #4 BLUE PIDG datasheet.pdf
Connector Receptacle 98 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 200KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 215K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 520MA 550 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 620MA 637 MOHM datasheet.pdf
PLUG / SOCKET datasheet.pdf
12POS,TAB 1.6X0.6,TAB HSG,ASSY datasheet.pdf