Microchip Technology PIC18F25K80-E/SP
PIC18F25K80-E/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F25K80-E/SP
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC18F25K80-E/SP.pdf
Availability of PIC18F25K80-E/SP
QUANTITY
PIC18F25K80-E/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F25K80-E/SP
Internal Part NumberEIS-PIC18F25K80-E/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC18F66K80 Errata/Datasheet Update 06/Dec/2013
PIC18F66K80 Errata Update 26/Feb/2014
PIC18F66K80 Errata/Datasheet Update 14/Apr/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Copper Bond Wire 07/Apr/2015
Errata/Datasheet Update 23/Jul/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 22/Apr/2014
Qualification Revision 23/Jun/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityECAN, I²C, LIN, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O24
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3.6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F25K80-E/SP
Related LinksPIC18F25, PIC18F25K80-E/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F25K80-E/SP Details Description
Related parts for PIC18F25K80-E/SP
JUMPER-H1502TR/A3049W/H1500TR 5" datasheet.pdf
IC 80C51 MCU FLASH 8K 28-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 38A 0.92 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V BP 0805 datasheet.pdf
RES 3 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.8A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.88MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf