Microchip Technology PIC18F2610-I/SP
PIC18F2610-I/SP picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F2610-I/SP
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28SDIP
Datasheet Download
PIC18F2610-I/SP.pdf
Availability of PIC18F2610-I/SP
QUANTITY
PIC18F2610-I/SP Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F2610-I/SP
Internal Part NumberEIS-PIC18F2610-I/SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 03/Dec/2014
Errata Update 03/Dec/2014
PCN Assembly/OriginQualification Revision 23/Aug/2013
Qualification Revision 18/Dec/2013
Qualification Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package15
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O25
Program Memory Size64KB (32K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 10x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package28-SPDIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F2610-I/SP
Related LinksPIC18F2, PIC18F2610-I/SP Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F2610-I/SP Details Description
Related parts for PIC18F2610-I/SP
CAP TANT 15UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 23POS CST-100 II datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 3.3MHZ 8DIP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 13-17 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 570MA 690 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
MICROFIT VERT PTH HDR DR ASSY datasheet.pdf
RES 82 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf