Microchip Technology PIC18F27J53T-I/SS
PIC18F27J53T-I/SS picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F27J53T-I/SS
Brief Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 28SSOP
Datasheet Download
PIC18F27J53T-I/SS.pdf
Availability of PIC18F27J53T-I/SS
QUANTITY
PIC18F27J53T-I/SS Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F27J53T-I/SS
Internal Part NumberEIS-PIC18F27J53T-I/SS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationCopper Bond Wire 17/Dec/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18J
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, LIN, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size128KB (64K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.15 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 10x10b/12b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package28-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F27J53T-I/SS
Related LinksPIC18F27, PIC18F27J53T-I/SS Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F27J53T-I/SS Details Description
Related parts for PIC18F27J53T-I/SS
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 30POS 2.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.3MHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 4.7K OHM 10SRT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 750 OHM 0804 datasheet.pdf
CONTACT PIN 20-22AWG CRIMP GOLD datasheet.pdf
RES 4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
25 WAY SIL HORIZ SMT PIN HDR datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf