Microchip Technology PIC18F4320-I/ML
PIC18F4320-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F4320-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC18F4320-I/ML.pdf
Availability of PIC18F4320-I/ML
QUANTITY
PIC18F4320-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F4320-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18F4320-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size8KB (4K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F4320-I/ML
Related LinksPIC18F4, PIC18F4320-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F4320-I/ML Details Description
Related parts for PIC18F4320-I/ML
CONN HEADER 8POS .156 RT ANG TIN datasheet.pdf
CONN RECEPT 15POS MALE CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
NEMA 5-15PLUG STR BLADE DEVICE datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 0804 datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG SLATE 500' datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 200 OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A DO214AA datasheet.pdf