Microchip Technology PIC18F4321T-I/PT
PIC18F4321T-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F4321T-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC18F4321T-I/PT.pdf
Availability of PIC18F4321T-I/PT
QUANTITY
PIC18F4321T-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F4321T-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F4321T-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
PCN Assembly/OriginQualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingReel Design Update 07/May/2015
Label and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size8KB (4K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F4321T-I/PT
Related LinksPIC18F43, PIC18F4321T-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F4321T-I/PT Details Description
Related parts for PIC18F4321T-I/PT
JUMPER-H1501TR/A3048W/X 10" datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.15A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 20VCEO 30MA SSMINI-3 datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOARD EVAL AMADEUS PLUS EVM datasheet.pdf
IC PROG GAMMA-V GEN 16CH28HTSSOP datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 45NS 44TSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A 8MSOP datasheet.pdf
CAP SLIDE WHITE PKG OF 10 datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 OMNIDIRECT BLK datasheet.pdf
CAP CER 18PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf