Microchip Technology PIC18F43K20-E/ML
PIC18F43K20-E/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F43K20-E/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC18F43K20-E/ML.pdf
Availability of PIC18F43K20-E/ML
QUANTITY
PIC18F43K20-E/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F43K20-E/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18F43K20-E/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
Errata/Datasheet Update 22/Sep/2015
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size8KB (4K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F43K20-E/ML
Related LinksPIC18F43, PIC18F43K20-E/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F43K20-E/ML Details Description
Related parts for PIC18F43K20-E/ML
IC OPAMP VFB 300MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 GRN/GRN/RED datasheet.pdf
AC INLET/OUTLET FOR PCB OR PANEL datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 24VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
6+6 WAY M HORIZ SMT W/JS datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1157FCBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 82POS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf