Microchip Technology PIC18F43K20-E/PT
PIC18F43K20-E/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F43K20-E/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC18F43K20-E/PT.pdf
Availability of PIC18F43K20-E/PT
QUANTITY
PIC18F43K20-E/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F43K20-E/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F43K20-E/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationBond Wire Update 31/Mar/2015
Errata/Datasheet Update 22/Sep/2015
PCN Assembly/OriginQualification Copper Wire 10/Feb/2014
Qualification Copper Wire 21/Apr/2014
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size8KB (4K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F43K20-E/PT
Related LinksPIC18F43, PIC18F43K20-E/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F43K20-E/PT Details Description
Related parts for PIC18F43K20-E/PT
CONN FERRULE 2WIRE 10AWG datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC SMBJ datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH S-MINI FET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS CABLE PIN datasheet.pdf