Microchip Technology PIC18F4410-I/PT
PIC18F4410-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F4410-I/PT
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC18F4410-I/PT.pdf
Availability of PIC18F4410-I/PT
QUANTITY
PIC18F4410-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F4410-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F4410-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013
Errata Update Rev. A1 09/Jan/2015
Errata Update Rev. B2 09/Jan/2015
Errata Update Rev. B3 09/Jan/2015
Errata Update Rev. B4 09/Jan/2015
PCN Assembly/OriginQualification PDIP-28L/40 Revision 05/Sept/2013
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F4410-I/PT
Related LinksPIC18F4, PIC18F4410-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F4410-I/PT Details Description
Related parts for PIC18F4410-I/PT
CONN HEADER 6POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 24 AWG LEAD datasheet.pdf
LED PM INDICATOR FLUSH YELLOW datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 3.3VOUT 2W datasheet.pdf
OSC VCXO 16.894587MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 35V X7R 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf