Microchip Technology PIC18F4455-I/PT
PIC18F4455-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F4455-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC18F4455-I/PT.pdf
Availability of PIC18F4455-I/PT
QUANTITY
PIC18F4455-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F4455-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F4455-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
PIC18 J Series MCU Overview
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013
PCN Assembly/OriginQualification PDIP-28L/40 Revision 05/Sept/2013
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed48MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART, USB
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size24KB (12K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F4455-I/PT
Related LinksPIC18F4, PIC18F4455-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F4455-I/PT Details Description
Related parts for PIC18F4455-I/PT
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONTACT RETAINER FOR BOARDSHIELD datasheet.pdf
BOARD EVAL LMZ13608 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 18.8VWM 30.6VC DO15 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.94 OHM 1% 30W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT NEON 110V GREEN datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 18F OLIVE datasheet.pdf