Microchip Technology PIC18F448-I/PT
PIC18F448-I/PT picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F448-I/PT
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44TQFP
Datasheet Download
PIC18F448-I/PT.pdf
Availability of PIC18F448-I/PT
QUANTITY
PIC18F448-I/PT Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F448-I/PT
Internal Part NumberEIS-PIC18F448-I/PT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationTQFP-44L Palladium Coated Copper Wire 17/Dec/2013
PCN Assembly/OriginQualification PDIP-28L/40 Revision 05/Sept/2013
Qualification Lead-Frame 03/Jun/2014
Revision with Qualification Report 22/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package160
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTray
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityCAN, I²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 8x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TQFP
Supplier Device Package44-TQFP (10x10)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F448-I/PT
Related LinksPIC18F4, PIC18F448-I/PT Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F448-I/PT Details Description
Related parts for PIC18F448-I/PT
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 20NS 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
Connector Plug DVI-D Single Link 23 Position Panel Mount, Through Hole datasheet.pdf