Microchip Technology PIC18F44K20-I/ML
PIC18F44K20-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F44K20-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC18F44K20-I/ML.pdf
Availability of PIC18F44K20-I/ML
QUANTITY
PIC18F44K20-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F44K20-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18F44K20-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPIC18 K-Series
XLP Deep Sleep Mode
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPIC18F(2,4)xK20 Errata/Datasheet 22/May/2013
Plating 04/Jun/2013
Errata and Datasheet Update 20/Dec/2013
Datasheet/Errata Update 09/Apr/2014
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
Errata/Datasheet Update 22/Sep/2015
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® XLP™ 18K
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed64MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O35
Program Memory Size16KB (8K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 14x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package44-QFN (8x8)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F44K20-I/ML
Related LinksPIC18F44, PIC18F44K20-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F44K20-I/ML Details Description
Related parts for PIC18F44K20-I/ML
TRIAC SENS GATE 1.2KV 6A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 3.74KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3A 4.5-32V 1.8VOUT SM datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 2PIN SLD CUP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 760MA 672 MOHM datasheet.pdf
RES 20K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
TOOL LOCATOR MINI SIZE 22 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf