Microchip Technology PIC18F4515T-I/ML
PIC18F4515T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F4515T-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC18F4515T-I/ML.pdf
Availability of PIC18F4515T-I/ML
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PIC18F4515T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F4515T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18F4515T-I/ML
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationErrata/Datasheet Update 03/Dec/2014
Errata Update 03/Dec/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size48KB (24K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
RAM Size3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F4515T-I/ML
Related LinksPIC18F45, PIC18F4515T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F4515T-I/ML Details Description
Related parts for PIC18F4515T-I/ML
IC ADC 8BIT SERIAL I/O 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS W/BASE 8SOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
IC BUFFER/LINE DVR QUAD 14DHVQFN datasheet.pdf
RELAY SSR 530VAC/25A DC datasheet.pdf