Microchip Technology PIC18F4520-I/ML
PIC18F4520-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F4520-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC18F4520-I/ML.pdf
Availability of PIC18F4520-I/ML
QUANTITY
PIC18F4520-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F4520-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18F4520-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
PCN Assembly/OriginQualification Assembly Site 01/May/2014
Qualification Report 01/Jul/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package45
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size32KB (16K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size256 x 8
RAM Size1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F4520-I/ML
Related LinksPIC18F4, PIC18F4520-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F4520-I/ML Details Description
Related parts for PIC18F4520-I/ML
RES SMD 0.1 OHM 5% 3.5W J LEAD datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 200MA 3 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 26.5V datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.9K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
OSC VCSO 672.1627MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf