Microchip Technology PIC18F4525T-I/ML
PIC18F4525T-I/ML picture photo
Mfg. Part Number
PIC18F4525T-I/ML
Brief Description
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 44QFN
Datasheet Download
PIC18F4525T-I/ML.pdf
Availability of PIC18F4525T-I/ML
QUANTITY
PIC18F4525T-I/ML Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC18F4525T-I/ML
Internal Part NumberEIS-PIC18F4525T-I/ML
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Design/SpecificationPlating 04/Jun/2013
Errata/Datasheet Update 07/Aug/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package1,600
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 18F
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed40MHz
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O36
Program Memory Size48KB (24K x 16)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
RAM Size3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 13x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PIC18F4525T-I/ML
Related LinksPIC18F45, PIC18F4525T-I/ML Datasheet, Microchip Technology Distributor
PIC18F4525T-I/ML Details Description
Related parts for PIC18F4525T-I/ML
IK 35 PA GN/YL datasheet.pdf
BATT PACK 7.2V AA BUTTON NIMH datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A MINISMA datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 2.5A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf